Top

Ako vybrať správneho výrobcu nábytku?

17. január 2017

Ako vybrať správneho výrobcu nábytku?

Viete, že typizovaný nábytok nie je pre vás tou správnou voľbou a hľadáte kvalitné stolárstvo, ktoré vám vyrobí nábytok na mieru. Ako si však medzi nimi vybrať? Internet je plný ponúk menších či väčších výrobcov nábytku, ktorí si vás snažia získať. Vy však netušíte, na čo si dávať pozor a podľa čoho správne vybrať. Koniec koncov so zákazkovou výrobou máte minimálne/žiadne skúsenosti a pravdepodobne nie ste žiadny odborník na nábytkársky priemysel. Tento článok vám pomôže k tomu, aby ste jednoducho a rýchlo našli kvalitné stolárstvo, ktoré vám váš nábytok na mieru vyrobí.

Komunikácia

Komunikácia je všeobecne dôležitý prvok spolupráce. A to pri výrobe nábytku namieru platí dvojnásobne. Už na začiatku dokážete odhadnúť, či oslovený výrobca/stolár patrí medzi tie “želiezka v ohni”. Na základe reakcie na váš, najčastejšie e-mailový dopyt. Na čom záleží?

  • Na rýchlosti – Odpoveď musí byť do 3 pracovných dní (čím skôr, tým lepšie).
  • Na spôsobe a štýle – Je odpoveď profesionálna? Zaujíma sa výrobca o vás ako klienta? Chce vyriešiť váš problém? Ak odpoveď nie je uspokojujúca, ťažko mu môžete ďalej dôverovať.

Je pravdou, že už pri prvom kontakte dokážete vyseparovať značné množstvo nevhodných výrobcov nábytku od tých vhodných. Možno si poviete, že rozhodovať sa na základe toho, ako rýchlo a akým štýlom mi výrobca odpovedal na dopyt je trošku pritiahnuté za vlasy. Avšak kvalitné dorozumievanie sa je veľmi dôležité aj pri ďalšom postupe výroby nábytku. Tu sa musíte oprieť o rýchlu a jasnú komunikáciu zo strany výrobcu. V opačnom prípade sa môže stať, že sa realizácia nábytku bude zbytočne predlžovať a výsledok nemusí byť taký, ako ste si predstavovali. Čoho sa týka ďalšia komunikácia?  Hlavne o vašej predstave nábytku – ako má vyzerať a fungovať. Taktiež vám spravidla (ako správny odborník) navrhne možné praktické a dizajnové zlepšenia. Preto je dôležité nie len to, aby ste vybrali vhodného výrobcu, ktorý s vami bude komunikovať. Ale aj to, aby ste komunikovali s výrobcom aj vy sami.

“Komunikácia je základom pre spoluprácu, nestrácajte čas s pomalými a neuspokojivými odpoveďami”

Jasný postup

Každý výrobca nábytku by mal mať jasne definovaný postup priebehu zákazky. Nie je napríklad vhodné, aby výrobca bez špecifikácie a poradenstva začal vyrábať nábytok na základe jednoduchého návrhu. A následne sa pýtal klienta, ako si to vlastne predstavuje. Ďalším aspektom je jasný a viditeľný priebeh zákazky (napr. na webstránke) ktorý pomôže klientovi ujasniť si predstavu o tom, aké sú jednotlivé činnosti a v akom poradí prebiehajú.

“Správny výrobca nábytku má vopred určený postup zákazky, ktorý je pre klienta zrozumiteľný”

Odbornosť

Pri výbere musíte dbať na to, aby bol výrobca skutočným odborníkom v nábytkárskom priemysle. Zistite, či je pre vás daný výrobca dostatočne uspokojujúci v týchto oblastiach:

História a skúsenosti

Najjednoduchší spôsob ako získať informácie o histórií a skúsenostiach podniku sú ich vlastné webstránky. Na nich by ste mali nájsť informácie typu: ako dlho podnik pôsobí v nábytkárskom priemysle, s akým druhom výroby nábytku majú skúsenosti, z akých materiálov nábytok vyrábajú a pod.. Nedávno založené a mladé podniky vyrabajúce nábytok majú nevýhodu krátkej histórie a menších skúseností, čo však ešte neznamená že nie sú odborníci a kvalitní výrobcovia.

Profesionálny prístup a snaha poradiť

Je veľmi náročné zistiť (ešte pred dohodou o výrobe nábytku) aký bude mať výrobca prístup k zákazke a akú bude mať snahu pomôcť a poradiť. Čiastočne to však môžete odhadnúť už na základe prvotnej komunikácie s výrobcom, ktorú sme si rozobrali vyššie.

V čom spočíva profesionálny prístup?

Je to najmä o plnení stanovených dohôd s klientom, dodržaním dohodnutých termínov a efektívnej komunikácií.

A čo snaha klientovi pomôcť a poradiť?

Ak si vyberiete výrobcu nábytku, ktorému na zákazke skutočne záleží, máte vyhraté. Poradí a pomôže vám pri:

  • Výbere správneho materiálu  Častokrát dostávame projekt od klienta s už definovanými materiálmi a kovaním. My však po preštudovaní zistíme, že by sme nábytok vedeli vyrobiť s vhodnejším a kvalitnejším materiálom či kovaním za rovnakú alebo mierne vyššiu cenu. Potom je už len na zákazníkovi, pre akú variantu sa rozhodne.
  • Rozmiestnení a funkčnosti prvkov nábytku – Človek je tvor omylný a stáva sa, že predstava alebo časť projektu je buď nezrealizovatelná alebo úplne nepraktická. Keďže nechceme vyrábať nezmysly (a klient to tiež nechce) je na nás aby sme dokázali vymyslieť takú alternatívu, ktorá bude funkčná, praktická a estetická.

“Odbornosť výrobcu nábytku je najmä o skúsenostiach, znalostiach, profesionálnom prístupe a snahe pomôcť a poradiť”

Referencie

Nikto si nechce si kúpiť mačku vo vreci, ani vy nie. Preto by mali venovať značnú pozornosť referenciám firmy na internete, ich vlastnej stránke a pokiaľ máte možnosť, tak sa neváhajte spýtať vašich známych či rodiny, ako boli s výrobcom spokojní. Obrázkové referencie nábytku na mieru patria medzi tie najdôležitejšie. Prezerajte si fotografie nábytku na webstránke a sociálnych sieťach výrobcu. Zhodnote, či by ste s ich prácou boli spokojní.

“Pozitívne a pôsobivé referencie sú znakom kvalitného výrobcu”

Verím, že vám týchto pár rád pomôže vybrať to správne stolárstvo. My sa snažíme robiť maximum preto, aby sme spomínané prvky mali na čo najvyššej úrovni. Pokiaľ máte záujem o nábytok na mieru, s radosťou sa s vami porozprávame.

Autor: Ján Jakubes (majiteľ)

Získajte nezáväznú cenovú ponuku na nábytok zadarmo